İkili opsiyon, seçmiş olduğunuz piyasanın (döviz, hisse senedi, bitcoin, altın, endeks vb..) belirlediğiniz süre içinde aşağı yada yukarı gideceğini tahmin ederek yapılan ticari işlemlerdir.

 Karışık finansal kavramlardan hoşlanmıyor ve yatırımlarınızdan kısa sürede sonuç elde etmek istiyorsanız, ikili opsiyonlar tam size göre demektir.

 İkili opsiyonların temel mantığı, seçmiş olduğunuz aktifin piyasadaki durumuna göre öngörüde bulunmak ve bu öngörünün doğru sonuçlanması karşılığında %70 ile %85 oranında kâr elde edebilmektir.

Örnek olarak, altın üzerinden ikili opsiyon ticareti yapmak istiyorsunuz diyelim. Altın almanıza gerek kalmadan, giriş yaptığınız an itibariyle altının önümüzdeki bir saat içinde yükseleceğine ya da düşeceğine yatırım yaparsınız. Eğer öngörünüz doğru olursa yatırmış olduğunuz miktarın neredeyse iki katına yakın kazanç elde etmiş olursunuz. İkili opsiyon ticareti yapmak doğası gereği çok basittir. İkili opsiyonda iddianın süresini siz belirlersiniz. Bu bir dakika da olabilir 10 saatte. Sadece iddianıza girdiğiniz değer ile çıktığınız değer arasındaki fark itibariyle değerlendirilirsiniz.

Örneğin oynadığınız piyasanın endexi için, bir dakika sonunda yükselecek dedi iseniz giriş itibariyle rakamınız sabitlenir süre bittiği an itibariyle endex giriş değerinizden yüksek ise kazandınız, düşük ise kaybettiniz anlamına gelecektir. Nadir de olsa giriş değeriniz ile çıkış değeriniz aynı olabilir. Bu durumda kar zarar mevcut değildir. Koyduğunuzu geri alırsınız.

Sadece iki temel unsura dayanmaktadır. İlki "belirlediğiniz süre" dir. Diğeri endex "Yükselecek" ya da "Düşecek" öngörünüzdür. Forex ticaretinde olduğu gibi karışık terimler bulunmamaktadır. İkili opsiyon ticaretinin kendine özgü bir çok avantajı bulunmaktadır.

Bunlardan bazıları:

Opsiyon sürelerinin kısa olması
Yüksek bir kâr oranı sunması
Çok basit ve kullanımı kolay olması
İşlem yapılabilecek birçok güvenilir ikili opsiyon şirketi olması olarak sayabiliriz.

Şayet ikili opsiyona ilgi duyuyorsanız bir sonraki yazımda nasıl stratejilerle hareket edebileceğinize diar farklı stratejiler anlatacağım. Ama her ne olursa olsun sırf kuru, tahminle piyasaya girerseniz mutlaka kaybedersiniz.

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Top