Bir gıda maddesinin ömrü son derece önemli bir bilgi olmasına rağmen detaylara girince ne kadar içi boşaltılmış bir kavram olduğunu üzülerek görüyorsunuz.

İsterseniz sorularla başlayalım;

Bir gıda maddesinin ömrü nasıl belirleniyor? Kim belirliyor? Bir standartı var mı? Laboratuvar yada başka bir testten geçiyor mu? Devletin resmi kurumları bu konuda bir denetim yapıyorlar mı? Üzerine yazılan tarih gerçekten doğru mu? ve daha pek çok soru akla geliyor.

Kısaca cevaplara bakalım.

Maalesef Türkiye'de hemen her şey sakil ve eğreti bir anlayışla yol alıyor. Söz konusu ürünün piyasada rakibin kaç günlük bir ömür verdi ise genellikle diğer firmalarda aynı ömrü veriyor. Şayet bir ilk olacaksa Çoğu zaman kullanılan koruyucu madde daha fazla konuyor ki aman ürün bozulmasın! diyerek ortalama bir tarih belirleniyor.

Ürünün üzerine atılan tarih tamamen firmanın inisiyatifi ile yazılıyor. Firmalar bu konuda özgür. Yani bugün üretimi yapılmış bir ürünün depoda geçireceği süreyi gözeterek 1 hafta sonra üretilmiş gibi tarih atılabiliyor. Sektör buna ileri tarih uygulaması diyor. Bu frmaların denetimi ise maalesef yapılmıyor. Genellikle devletin nadirde olsa denetlediği bir firma ya üretim izni denetimi yada mali yönü ile denetleniyor. Yani kimse üretim tarihi denetimi yapmıyor.

Yeniden paketlenmiş ürünlere gelince bu ürünlerdeki son kullanma tarihi belirlenmesi de farklı bir anlayışın hikayesi. Örneği şöyle verebiliriz. Hammadde üretim yapan bir firma olduğunu düşünelim. Diyelim ki bu firma tarladan toplanmış pirinç, nohut yada benzer ürünleri üreten bir firma olsun. Bu firmadan malları toptan alan ve yeniden paketleyen bir başka firma daha olsun. İlk üretici firma ürüne bir son kullanma tarihi belirlediği halde daha sonra yeniden paketleyen diğer firma da aynı ürüne yeni bir son kullanma tarihi belirleyebiliyor. Yani tüketiciye 900 gr'lık 500 gr'lık yada 5 kg'lık paketler yaparak satan bir bir firma aynı ürüne son kullanma tarihi yazabiliyor.  Pirinç aynı pirinç ama son kullanma tarihleri uzatılabiliyor. Bu durumun hele bir de koruyucu koyması yasak sektör olan organik sektörde olmasına ne demeli? İnsana burası Türkiye dedirtecek cinsten.0 yorum:

Yorum Gönder

 
Top