Ticari pazarlama açısından bir malın ödeme vadesi ile stok devir gün sayısı arasında çok önemli bir ilişki vardır. Aldığınız malın satışını yapamadan ödemesini yapıyorsanız finansal açıdan ciddi bir yükü kaldırıyorsunuz demektir.

Evet aslında sorun çok yönlü. Hem perakende açısından hemde üretici açısından eleştirilebilecek pek çok yön olduğu söylenebilir. İsterseniz bu yönlere kısaca göz atalım.

Bugün biliyoruz ki hiç bir perakende nokta satınaldığı ürünü vadesinde ödemek istemiyor. Nasıl olur da bu süreyi uzatırım şeklinde sözünde durmayan yaklaşımlar sergiliyorlar. Aslında konu gayet net ve basit. Şayet aldığınız malı, vadesi dolmadan satabiliyorsanız o ürünün ödemesinde de ilgili tedarikçiye sıkıntı yaratmamalısınız. Çünkü o tedarikçi size finansal bir yük yaratmıyor.

Diğer açıdan bakarsak, durum bunun tam tersi ise bu durumda da çok ciddi bir sorunla karşı karşıyasınız demektir. Bu durumda da aldığınız malı satamadan tedarikçinize ödeyerek finansal bir yük taşıyorsunuz demektir.

Konunun tam da burasında şu sorunun cevabını vermekte fayda var. Bir malın vadesi ne demektir? ve Neden vade verilir? bunu iyi anlamak gerekir. Ticari pazarlamada vade bir satış kanalının o malı satabileceği süre göz önüne alınarak verilen bir süredir. Yada böyle olmalıdır. Yani satış kanalı o malın satış sürecinde finansman yükü yaşamamalıdır. Bir malın vadesi aslında budur. Fakat ticari hayatımızda bu realitenin farkında olan çok yönetici olmadığı gibi konuyu sadece güç gösterisine çeviren pazarlıklar söz konusu olmaktadır. "Ben en güçlü markayım bana istediğim ödemeyi kısa olan vade de vereceksin!" yada "Bu vadeyi vermezsen malını satmam!" gibi.

Aslında genelde tedarikçiler yeterli vadeyi veriyormuş gibi görünseler de firma vadesi uygulamasından ötürü farklı devir hızındaki ürünlerini perakende noktaya yutturmaya çalışırlar. Perakende noktada elbette bunun tam tersi.

Sonuç olarak şunu belirtmekte fayda var ki ticaret tek taraflı kazancın yürütülebileceği bir platform değil. Artık işbirliği ve analitik yaklaşımları gösteren ticari işbirlikleri öne çıkıyor. Güçlü ve lider tandanslı baskıcı ticaret sona eriyor.

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Top