Amazon

Amazon'un logosundaki ok işaretinin A harfinden Z harfine uzanması bir tesadüf değil. Online perakende devi, "mağazamızda A'dan Z'ye her şeyi bulabilirsiniz," mesajını veriyor. Ayrıca bu ok sayesinde sıcak bir gülümseme de yaratıyor.
Gillette
Jilet ve tıraş bıçağı üreticisi Gillette'in logosunda G ve I harflerine dikkat. Bir jiletle kesilmiş gibi uçları giden bu harfler, markanın ne kadar keskin jiletler ürettiğini anlatmaya çalışıyor.

VAIO
Sony'nin laptop markası VAIO isminin ve logosunun seçimi çok bilinçli bir tercih zira VA kelimesi logoda, analog sinyalleri sembolize ediyor. IO ise dijital makine dili olan 1 ve 0'ları anlatıyor. Yani VAIO analog ve dijital dünyanın birleşimini sembolize ediyor.
Fedex
ABD'nin ünlü posta servisinde E ve X harflerinin birleşiminden oluşan ok işaretini fark ettiniz mi? Bu ok, gönderilerinizin tam yerine, tam zamanında ulaşacağını sembolize ediyor.Pinterest
Web'deki fotoğrafları paylaşmak üzerine kurulu Pinterest servisinin logosundaki "pin" yani iğne'yi görebiliyor olmalısınız. P harfinin, fotoğrafları ilan tahtalarına iğnelemek için kullanılan küçük pin'lere benzetilmesi bilinçli bir tercih.
Cisco
Teknoloji devi Cisco, ABD'nin San Fransisco kentinde doğdu. Şirketin logosundaki mavi çubuklar da aslında bu şehrin ünlü asma köprüsünü sembolize ediyor.

Coca Cola
Coca Cola aslında bir Amerikan şirketi ama O harfi ile L harfinin birleşmesi, tamamen tesadüf olarak, Danimarka bayrağının şekline uyuyor. Bu da Coca Cola'nın Danimarka reklamlarında sürekli vurguladığı bir detay. Hatta Coca Cola, Danimarka'lılara bayraklarını gösterebilmek için ismini her yerde aşağıdan yukarı yazmaya özen gösteriyor. Sanırsınız ki, koskoca Coca Cola'yı vakt-i zamanında ezoterik bir Danimarka örgütü kurdu da, Coca Cola da sürekli bununla gururlanıyor.


Toblerone
Toblerone çikolataları, İsviçre'nin Bern şehrinde doğdu. Bu şehir aynı zamanda, "şehirlerin ayısı" olarak da tanınıyor. Peki logo'da yer alan dağın üzerindeki beyaz bölgedeki ayıyı görebiliyor musunuz? 
BMW
Ünlü Alman otomobil üreticisi aslında işe başladığında bir uçak üreticisiydi ve logosundaki iki mavi üçgen gökyüzünü temsil ediyor. Beyaz kısımları ise bir uçağın pervanesi olarak düşünün. Ünlü BMW logosu artık çok daha anlamlı değil mi? 


Carrefour
Fransız mağazacılık devinin logosu, Fransızca'da kesişen yollar anlamına geliyor. Logodaki oklar da bunu sembolize ediyor. Peki iki ok arasındaki beyaz boşluklara bakınca ne görüyorsunuz? 
Sun Microsystems
Teknoloji devi Sun Microsystems'in logosundaki minik U ve N (n) harfleri birleştiğinde aynı zamanda S harfini oluşturuyorlar ve bu üç harf bir araya gelince ne oluyor: SUN

Continental
Otomobil lastiği üreticisi Continental'in C ve O harfleri kasten iç içe geçirilmiş zira biraz dikkatli bakınca iki harfin oluşumundan bir tekerlek ortaya çıktığını fark edebilirsiniz. 

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Top