İngiltere'de yapılan bir araştırma, tatilseverlerin "her şey dahil" sistemine sıcak bakmadığını ortaya çıkardı. Ankete katılanların yüzde 55'i "her şey dahil" sistemine yönelmenin olumsuz bir gelişme olduğunu düşünüyor. Öte yandan büyük çoğunluk ise, "her şey dahil"in turistler açısından yararlı olduğu ancak yerel esnafa zarar verdiği görüşünde.

İngiltere'de "her şey dahil" sisteminin yerel piyasalara etkilerini incelemek için yapılan 1700 kişinin katıldığı bir araştırma yapıldı. Tourism Concern tarafından yapılan ankete katılanların yüzde 70'i "her şey dahil" paket turları ile tatile çıktıklarını söyledi. İşte anketten elde edilen temel bulgular ise şöyle:

%42'si "her şey dahil" tatile çıkmayı düşünüyor

Katılımcıların yüzde 55'i "her şey dahil" sistemine yönelmenin olumsuz bir gelişme olduğunu düşünüyor. Buna karşın yüzde 42'si önümüzdeki iki yıl için "her şey dahil" paket turları ile tatile çıkmayı planladıklarını belirtiyor.

%35'i tesisten hiç çıkmadı

"Her şey dahil" tatil yapan katılımcıların yüzde 32.8'i yerel bir restoranı ziyaret için tesislerinden hiç çıkmadıklarını söylerken, yüzde 34.47'si yöreyi gezmek için hiç tesis dışına çıkmadıklarını kaydetti.

%62'si yerel esnaf için endişeli

Katılımların yüzde 87'si sistemin turistler için yararlı olduğu görüşünde. Öte yandan yüzde 62.25'i "her şey dahil" tesislerin açılmasından sonra yerel esnafın daha kötü bir hale geldiğine işaret etti.

Anket sonuçlarını değerlendiren Tourism Concern Genel Müdürü Mark Watson, "Araştırma sonuçları ve katılımcıların görüşlerinden anlaşıldığı üzere, 'her şey dahil' sistemi bazı tatilseverler için faydalı olmaya devam ediyor. Ancak negatif etkileri konusunda artış gösteren bir farkındalık da var. 'Her şey dahil' sistemin keyfini sürenler arasında bile bu etkiyi görmek mümkün. Bu çok açık ki, tatilciler yerel esnaf için daha adil bir ticaret ortamı sağlanmasını istiyor. Turizm sektörünün bu konuyu dikkate almaya başlaması gerekiyor" dedi.

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Top