Erkeklerin alışveriş çılgınlığı kadınlara yaklaştı. Mağaza mağaza dolaşmasalar da kadınlar kadar alışveriş yapıyorlar!

Erkekler, kadınlar gibi mağaza mağaza dolaşmayı sevmiyor ama hayalini kurdukları ürünü internette inceleme zamanları göz önüne alındığında en az kadınlar kadar alışverişe vakit ayırıyor.

Üsküdar Üniversitesi’nden Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Barış Önen Ünsalver, alışveriş yapan tarafın daha çok kadınlar olduğu bilinse de erkeklerin de en az karşı cins kadar alışverişe zaman ayırdığını söylüyor.

‘Alışverişkolik’ kitabının yazarı da olan Dr. Ünsalver, kadınların alışveriş yapmaktan keyif aldıklarını dile getirmekten çekinmediklerini, erkeklerin alışverişi “koleksiyon” amaçlı yaptıklarını vurguladı.

MOTİVASYONLAR FARKLI

Cinsel kimliklere atfedilen roller bağlamında kadınların bağımlılık geliştirme yönünden erkeklere oranla daha riskli taraf olduğunu belirten Ünsalver, bunda çocukluk döneminin etkisinin göz ardı edilmemesi gerektiğine vurgu yaptı.

Ünsalver, “Çocukluk çağından itibaren kız çocuklarına sunulan oyuncaklarda kıyafet giydirme çıkarma, market malzemeleri gibi alışverişe özendirici seçenekler sunulmakta. Birçok toplumda, alışverişin çoğunu kadınların yapması beklenir. Çalışan kadınların sayısı artmış olmasına rağmen, halen birçok evde temel alışverişi kadınlar yapmaktalar” dedi.

Bazı erkeklerin bir yandan kadınların alışveriş merakından dert yanıp, diğer yandan bu davranışı destekleyici olabildiklerinin altını çizen Ünsalver, kadın ve erkeğin alışverişteki motivasyonunun farklı olduğunu ifade etti.

KADINLAR BAKMAK, ERKEK HEMEN ALMAK İSTİYOR

Kadınlar için alışveriş davranışında işlevsellik (ekonomik ve işe yarar olması), duygusal bağ kurma, sosyal etkileşim ve kimlikle bağlantılı hedefler alışverişe motivasyonu sağlarken, erkekler için işlevsellik daha ön planda geliyor. Erkekler mağazada fazla vakit geçirmeden, hızla ürüne odaklanıp satın almayı gerçekleştiriyor. Oysa kadınlar için vitrinlere bakmak, kıyafetleri denemek, fiyatları karşılaştırmak ve zaman kısıtlamasının olmaması alışveriş töreninin önemli ve keyif verici parçalarını oluşturuyor.

KADINLAR KADAR ZAMAN HARCIYORLAR

“Erkeklerin teknolojik ürün meraklısı olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Ünsalver, şöyle devam etti: “Teknolojik ürünlerin modelleri sürekli yenilenirken, erkekler bu takipte çok hızlı olabiliyor. Çoğu erkeklerden oluşan tüketiciler, internette oluşturdukları forumlarda yeni çıkan elektronik ürünlerin özelliklerini tartışıyor, birbirlerine tavsiye ediyor ya da yeni modeli çıkan ürünü hemen satıp elden çıkarmak istiyorlar. İnternette bir siteden diğerine gire çıka aslında bir şey satın almasalar da sonuçta vakitlerini satın alma hayalini kurdukları bir ürünü inceleyerek geçiriyorlar. Bunun, bir kadının vitrinleri inceleyip çeşit çeşit kıyafet denemesinden pek de farkı yok sonuçta.”

AŞIRI VE SORUNLU ALIŞVERİŞ ERKEKTE DE VAR

Ünsalver yapılan araştırmalardan elde edilen sonuçların kadınlar kadar erkeklerde de aşırı ve sorunlu alışveriş davranışının var olduğunu ortaya koyduğuna işaret etti.

Ünsalver şöyle devam etti: “Özellikle yaş düştükçe, alışveriş takıntısı olan erkeklerin sayısında bir artış gözleniyor. Orta yaş grubundaki erkekler, özellikle teknoloji ürünleri ya da arabalar gibi pahada ağır mallara daha fazla ilgi duyarken, genç yaş grubundaki erkekler, tıpkı kadınlar gibi kişisel bakım ürünleri ya da kıyafetlere de ilgi duyuyorlar.

Genç erişkin erkeklere hitap eden reklamlarda kaslı ve yakışıklı genç adamların ünlü bir markanın parfümünü kullanarak ya da belli bir marka pantolonu giyerek tüm güzel kızları peşinden sürüklediği resmedildiğinde, genç erkeklerin tüketiminin artması şaşırtıcı değil.”

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Top