Türkiye’deki basketbol takipçileri mercek altına alındı
IPSOS tarafından gerçekleştirilen araştırma, ülkemizdeki basketbol takipçilerine dair önemli istatistikleri ortaya koyuyor.

Bu yıl ülkemizde değişen yabancı kuralı ile beraber oldukça çekişmeli ve çok zorlu takımlardan oluşan bir basketbol ligi seyrediyoruz. Hal böyle olunca ülkemizde basketbola olan ilgi de ister istemez artıyor. Bu anlamda IPSOS tarafından gerçekleştirilen araştırmada Türkiye'deki basketbol takipçileri mercek altına alındı.

12 farklı şehirde 600 kişinin katılımıyla gerçekleşen araştırmaya göre, ülkemizde her 4 kişiden 1'i basketbolu takip ediyor. 
Oranlar; 
Futbol         %47, 
Basketbol    %26, 
Voleybol       %8, 
Tenis             %5, 
Hentbol         %1 

Türk halkının %68'i herhangi bir sporu takip ederken, geriye kalan %32'lik kısım ise bir spor dalını takip etmiyor. Ayrıca basketbol takipçilerinin %61'i erkek, %39'u ise kadın.

Bunların yanında, basketbol takipçilerinin yarısından fazlası basketbolu en az haftada bir kere takip ederken, her 5 basketbol takipçisinin 1'i sosyal medyada basketi orta seviyede takip ediyor.
Öte yandan Ankara Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesi'nin Türkiye Spor Bakanlığı ve adı geçen ülkelerin spor bakanlıklarının verilerine göre;
0 yorum:

Yorum Gönder

 
Top