Superbrands Türkiye, 2014 yılının Süpermarkalarını açıkladı.  Dünyada 88 ülkede gerçekleştirilen Superbrands, Türkiye’de iki yılda bir yapılıyor. Süpermarka seçiminde şirketin teknolojisi, yatırımları, iş gücü kalitesi, yaratıcılığı, markalaşmaya yaptığı yatırımlar, marka devamlılığı, sosyal sorumluluk projelerine katkısı, çevre duyarlılığı, etik değerlere uyması ve vergi sıralamasındaki yeri büyük önem taşıyor.

Superbrands Türkiye 2014'ün ilk etabında 1023 marka belirledi. Bu sayı, hepsi konusunda uzman olan Seçici Kurul tarafından 300’e indirildi. Nielsen bu 300 marka için İstanbul, Ankara ve İzmir’de 1677 kişi ile yüz yüze görüşerek tüketici değerlendirmesi yaptı. 2012’de olduğu gibi 2014 yılında da listeye en çok Gıda ve İçecek Kategorisi’nden giriş oldu. Ardından Otomotiv, Elektronik-Telekomünikasyon, Finans-Sigorta, Kişisel Bakım-Temizlik ve İnternet Siteleri Kategorileri geldi.

Yemeksepeti 2014 yılının yükselen değeri olurken, Apple / iPhone, Arçelik, Audi, Facebook, Google, Güllüoğlu Baklava, hepsiburada.com, İstinyePark, Mercedes-Benz ve Volkswagen diğer yükselen markalar arasında yer aldı. Bu markalar içerisinde yer alan e-ticaret sitelerinin ve dijital marka sayısının artması dikkat çekerken, genç nüfusun geleneksel “Süpermarka” algısının değişmeye başladığı görüldü.

2014’te 134 Süpermarka’nın 92’si yerli markalardan oluştu. 2012’de bu sayı 159 markanın 98’i idi. 2012 yılındaki yüzde 62’lik orana karşın; 2014 yılı Süpermarkalar listesinde yüzde 69 ile yerli markaların yabancı markalardan daha fazla yer aldığı görülüyor.

2012 yılında ilk on marka arasında yer alan ve 2014’te de ilk ondaki yerini koruyan markalar Audi, Google ve Magnum oldu. 2012 yılında Süpermarka’lar listesinde ilk 25’in 14’ü yabancı markalardı. 2014’te ise ilk 25’e daha fazla yabancı marka girdiği görülüyor.

Superbrands Türkiye Temsilcisi Dilek Koç ve Gürkan Kınacı “Süpermarka araştırmasında gıdadan finansal hizmetlere, temizlik ve kişisel bakım ürünlerinden teknoloji ürünlerine, hizmet sektöründen iletişime kadar farklı alanlardan birçok marka yer aldı. Süpermarka olarak belirlenen bu 134 marka içinde de yine farklı sektörden birçok marka bulunuyor” dedi. Superbrands Türkiye Temsilcileri, sektörel olarak sıralamaya bakıldığında, yine her dört markadan birinin Gıda-İçecek Kategorisi’nden olduğunu belirttiler. “Otomotiv, Elektronik-Telekomünikasyon, Finans-Sigorta, Kişisel Bakım-Temizlik ve İnternet Siteleri Kategorileri’ndeki Süpermarka’lar artıyor” diye konuştular.

Dilek Koç ve Gürkan Kınacı; “2005 yılından bu yana Türkiye’de gerçekleştirilen Superbrands, markalaşma konusunda sürdürülebilirliğin önemini de gösteriyor.“ dedi. Akbank, Arçelik, Arzum, Teknosa, Yurtiçi Kargo, Kurukahveci Mehmet Efendi, Pakpen, Pınar, Tamek, Türk Telekom, Yapı Kredi gibi markalar 2005 yılından bu yana Süpermarka listesinde yer alarak ve tüketicinin algısındaki marka değerini daha da güçlendirerek yoluna devam ediyor.

 “Biz  Superbrands olarak, bu markalara yaptıkları bütün çalışmalar için teşekkür ediyoruz.” diye konuştular.

Dilek Koç ve Gürkan Kınacı, 2010 yılında Süpermarka olan 41 markanın 2014’te listeye girememesi konusunda, “Her üç markadan biri tüketicinin zihnindeki zirve sürekliliğini kaybetti, bunun en büyük sebebi bu markaların iletişim çalışmalarına gereken özeni göstermemeleridir.” diye konuştular.

Nielsen Türkiye Satış Etkinliği ve Tüketici Araştırmaları Direktörü Didem Şekerel Erdoğan ise Seçici Kurul tarafından belirlenen 300 marka içinde, genç nüfusun tercihlerinin dijital markalara odaklandığına dikkat çekti. 2012’de olduğu gibi 2014  yılında da, 18-30 yaş grubunda “Facebook benim Süpermarkam’dır” denilme oranının diğer gruplara göre çok daha fazla olduğunun ortaya çıktığını belirten Şekerel Erdoğan, “2014’te bir diğer dijital marka olan Google ilk üçte kendine yer edindi. 18-30 yaş grubunun 2014’teki Süpermarka’ları Facebook, Google ve Magnum oldu.” diye ekledi.

Kadınlar mutfak, çocuk ve ev işleri üçgeninde hayatlarını kolaylaştıran ürünleri baş tacı ediyorlar. Ev temizlik ürünleri, küçük ev aletleri ve beyaz eşya kadınların süper kahramanları. Bütün SES gruplarında kadınların en beğendiği markalar; Allianz Yaşam Emeklilik, Amerikan Hastanesi, Arzum, Atasay, Atasun Optik, Banvit, Boğaziçi Üniversitesi, Bonus Card, Elidor, Eti Form, Four Seasons, Intercity, Kütahya Porselen, Markafoni, Pantene, Penti, Pınar, Sabiha Gökçen Havalimanı, Sensodyne, Sütaş, Tadım, Ülker Çikolatalı Gofret ve Vitra öne çıkan markalardan oldu.

Erkekler cephesinde ise otomotiv ve teknoloji ürünleri başı çekiyor. Bütün SES gruplarında erkeklerin en beğendiği markalar arasında Arko, Coca-Cola, İstinyePark, Renault ve Yandex öne çıkıyor.

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Top