Sermaye veya paranın yönü nereyi gösteriyor? İş dünyasının en temel sorusu bu. Gündelik iş yaşamının koşuşturmasına kapılıp bu sorunun cevabını izlemeyen patronların bir gün patronluğunu kaybedebileceğini düşünmesi gerekir. Gündelik iş yaşamı içinde zamanınız olmasa bile ekonomik düzeninizin geleceğine dair mutlaka düşünüyor olmalısınız.

Ekonomik düzenin kıymeti yada Ekonomik düzende yeni arayışlar yazılarımda benzer konular üzerine yapılmış makro bakış açılı değerlendirmelerdi. TUİK verilerine göre patron sayısında azalma var.

2011 yılında işveren sayısı 1 milyon 263 binden,
2012 yılında 1 milyon 222 bine düşmüş.

Yani bir önceki yıla göre ülkemizdeki işveren sayısı 41 bin azalmış.

Küçük esnafın hızla yok olduğunu, bakkal amcaların zincirmarketlere yenildiğini, Cafe ve restoranlarında zincirleşerek, küçük cafe ve pastahanelerin yok olduğunu söylemek için aslında bir araştırmaya ihtiyacımız yoktu. Büyük patronların küçükleri yok ettiklerini görmemek mümkün değil. Tamda bu noktada bir takım sorunların cevaplarını aramamız gerektiğini düşünüyorum.

İlk olarak iş yaşamında batan patronlara ne oldu? yada ne oluyor? Hızla işçi yada çalışan konumuna düşüyorlar. Yani işgücü arzına katılıyorlar. Böylelikle işgücü arzı artarken "patronluk" arzı azalıyor.

Peki büyük patronlar neden küçük sularda avlanıyorlar. Aslında elbette sığ sular, onlar göre değil ama küçük bir işi çok şubeli hale dönüştürünce konu büyük sulardaki kadar cazibeli hale geliyor. Bu da küçük esnafı büyük patronların karşısında kolay bir av haline dönüştürüyor.

Kısaca küçük ölçekli işletmeler ölçeklerini büyütmezler ise eninde sonunda kaybedecekleri bir yolculuğun kurbanı oluyorlar.

Mutlu Gökdemir

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Top