Kerameti kendinden menkül pek çok satıcının, ne kadar büyük satıcı olduğunu, aslında o olmasa bu işlerin asla yürütülemeyeceği hikayelerini duymayanımız yoktur. Ne inandırıcı hikayelerdir ama aslında bununda bir ölçümleme şekli var. Evet satıcının satışa etkisini ölçen bir çok analiz var. Ama maalesef pek çok satıcı ve yönetici bu analizden bir haberdir. Elbette bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp! bizde o nedenle bunun nasıl yapılması gerektiğini, ve yöntemini anlatacağız.

Analizlerden ilkinin adı "Regresyon", diğeri ise "Korelasyon" analizidir. Üniversitede istatistik derslerinde öğretilen bu analiz maalesef sadece akademik çevrelerde kullanılan bir analiz olarak kendine dar bir yaşam alanı bulabilmiştir. Oysa bu iki analizde e az iki değişken arasındaki ilişkisel durumu ortaya koyan müthiş bir analizlerdir.

Bu iki analizin birbirinden ayrılan önemli bir noktası vardır. Regresyon analizi, değişkenler arasındaki neden-sonuç ilişkisini bulmamıza imkan veren bir analiz yöntemidir.  Örneğin “yemek yeme” ile “kilo alma” arasındaki ilişki regresyon analizi ile ölçülebilir.

Korelasyon analizinde ise iki değişkene arasındaki ilişkinin yönü ve şiddeti hesaplanır. Fakat bu ilişki bir neden-sonuç ilişkisi olmak zorunda değildir. Örneğin, horozların sabah ötmeleriyle, güneşin doğması arasında kusursuz doğrusal pozitif korelasyon ilişki vardır. Ancak burada güneşin doğmak için horozun ötüşüne ihtiyacı yoktur. Ama yinede bir ilişki vardır. İşte bu ilişkinin gücünü hesaplarken de korelasyon analizini kullanırız.

Bu iki analizde iş yaşamında maalesef çok kullanılmayan analizlerdir. Oysa bir satıcının, satışa etkisini ölçebileceğimiz gibi, fiyatların satışa etkisini, kampanyanın satışa etkisini de bu iki analizi kullanarak gayet net bir biçimde ölçe biliriz.

Excel bunun için çok güzel istatistik formülleri ile doludur. Üstelik bu analizleri excelde yapmak inanın çok pratiktir. Bu analizi öğrendiğinizde emin olun algınız daha fazla açılacaktır.

Aşağıdaki tablonun korelasyon analizini yapamak Excelde =korelasyon( X dizini ; Y dizini) yazmak kadar basittir. Gerisini Excel hallerder. Ama hesabın nasıl yapıldığını anlamak için aşağıdaki örneği daha detaylı incelemekte fayda var.

Örnek Korelasyon hesaplaması;

Yukarıdaki sonuç 1'e ne kadar yakın ise ilişki o kadar güçlü anlamına gelir. Buradaki hesaplanan sonuca göre çok güçlü bir ilişki olduğu söylenebilir.


Mutlu Gökdemir

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Top