Özel sektörün ve belediyeler başta olmak üzere çeşitli kamu kurumlarının, vergi ve araç muayenesi gibi birçok konuda takibi kolaylaştırdığı ve tasarruf sağladığı gerekçesiyle kiralık araca yönelmesi, 2013 yılında Türkiye'deki kiralık araç (rent a car) sektörünün yüzde 20 büyümesini sağladı.


Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İlkay Ersoy, 2012 yılının sonunda sektördeki kiralık araç sayısının 160 binlerde olduğunu hatırlatarak, 2013 yılında bu sayının 200 bine çıktığını, 2014'te ise bunu 230 bine yükseltmeyi hedeflediklerini belirtti.

YENİ BİR SEKTÖR

Otomobil kiralama sektörünün henüz oturmuş bir sektör olmadığını kaydeden Ersoy, "Sektörün kanatları daha yeni yeni havalanmaya başladı diyebilirim. Önceden bu işe sadece araba kiralama olarak bakılıyordu. Ancak bu iş, içerisinde çok büyük finans ve risk yönetimi ile servis hizmetlerini de içeriyor. Bizim sektörümüz, son yıllarda ürününün sadece araba olmadığını, asıl ürünün hizmet olduğunu yeni anladı" dedi.

YÜZDE 100 ARTACAK

İlkay Ersoy, önceki yıllarda araç kiralama şirketleri arasında finans ve müşteri ilişkileri departmanı olmayan firmalar olduğuna dikkati çekerek, "Son 4-5 yılda sektör kendini buldu, altyapısını kurdu ve artık ilerlemeye başladı. Sektör profesyonelleşiyor, 2008 krizi sayılmazsa her yıl yüzde 20-25 arasında büyüme gösterdi" diye konuştu.Ersoy, Türkiye'de 2013 sonu itibariyle kurumlar ve şirketler tarafından kullanılan yaklaşık 2 milyon binek araçtan 200 bininin kiralık olduğunu belirterek,"Bu kullanılan araçların yüzde 10'u kiralık olduğu anlamına geliyor. Dünyada ise kullanılan araçların ortalama yüzde 30-35'i kiralık. Önümüzdeki 4-7 yıl içinde Türkiye'de kiralık araçların sayısının yüzde 100 artarak, 400 binlere çıkacağını tahmin ediyoruz" dedi.


0 yorum:

Yorum Gönder

 
Top