Aslında ne zamandır aklımda ama bir türlü fırsat bulup bu konuya tekrar dönememiştim. Nasip bugüneymiş..İndirim marketleri yada namı değer ingilizce adıyla Discount Marketler..

Gerçekten indirim marketi adını hak ediyorlar mı yoksa buda diğer pek çok şeyde olduğu gibi kavram sömürüsü mü? Pazarlamacılar kavram sömürüsünü çok iyi becerirler. Bende pazarlama kökenli olduğum için çok yakinen bilirim kenarından teğet geçse buldumcuk olunur.


Neyse bugün konumuz indirim marketleri, ve gerçekten bunlar indirim marketi mi?

örneğin bir coca cola 2.5Lt'yi Migros 2,50 TL ye satarken bu indirim marketleri 2,30 yada daha aşağısına mı satıyorlar? yada yada Pınar 1 lt sütü? yada Ülker çikolatalı gofreti?


Bravo, dikkatinizden kaçmadı bu markaların bir çoğu bu indirim marketlerinde zaten yok! Varsa da %99 aynı fiyattan satılır. Çünkü bunları diğer marketlerle aynı fiyata satmak zorundalar! Yoksa ana marka sahibi firma ürünün pazarını bozması gerekçesiyle fiyatı düşük tutan perakendeciye zaten ürün vermeyecektir.


Biz yineden marka sahibi ürün veriyormuş varsayımından devam edelim ve konuya birde alış maliyetleri yönünden bakalım.   • Sizce bu indirim marketleri rakip marketlere göre ana marka sahibi firmalardan çok mu daha fazla indirim alıyordur? 


Yada tersten bakalım,   • Ana marka sahibi firma indirim marketlerine kıyak yapalım bunlar fiyatları istedikleri kadar indirsinler, öbürleri indirim marketi değil nasıl olsa diye daha mı çok indirim veriyordur? 


Demek ki 3 aşağı 5 yukarı piyasa koşullarından mal alıyorlar. Yani markalı ürünleri extra bir indirimle alamıyorlar.


O zaman geriye markasız diye tabir edilen yada marketin kendine özel ürettirdiği ürünleri ile "indirim" görünümü elde etmek kalıyor.  Buna ne kadar indirim denir varın siz karar verin. 


Private Label (özel etiketli) ürün denen bu ürünlerin denetimi iyi sağlanamaz ise son derece tehlikeli sonuçlar üretir. Çünkü birinci neden, üretici firma markanın sahibi değildir o nedenle ürünün kalite sorumluluğunu direkt taşımaz. Marka sahibi market ise zaten uyduruk bir isimle doğan görünümlü şahin yarattığı ve ürettirdiği tüm ürünleri fiziken denetlemesinin imkansız olduğu için ancak şikayet geldiğinde konuya uyanan uyanık tüccardır. Buda ikinci neden. 

Adı sanı duyulmamış üreticilere, garip ucube ürün marka isimleri (Private label) koyup ürün ürettirerek indirim marketi olunmaz. Hiç bir perakendeci bırakın aldığı ürünü %100, %20 kalite kontrolden geçiremez. Bu fiziken imkansızdır. Durum böyle ise, "denetimi son derece zayıf bir üretimin, maalesef indirim marketleri sayesinde önü açılmış demektir. Yani topluma servis edilen bu ürünün, kalite ve standardı son derece değişkenlik gösterebilecek riskler taşımaktadır.


Sonuç ekonomi için "kötü üretici, iyi üreticiyi kovar" yasası çalışacaktır.

Devlet bu konunun üzerine gitmeli ve private label yasasını bir an evvel yürürlüğe koymalıdır. Marketlerin gerek özel üretim ürünlerini, gerekse kendi imalat ürünlerini mutlaka bir düzenlemeye tabi olmalıdır.
Mutlu Gökdemir

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Top