Türkiye’nin internet kullanıcılarının genel karakteristiğini ortaya çıkaran araştırmayı TUİK yayınladı. Hane sayısı üzerinden yapılan değerlendirmede internet kullanımında ülke olarak %50 eşiğini aştığımız görülüyor.

İnternetten Alışveriş Artıyor
Ülkemizde, internet kullanıcılarının yüzde 21.8‘i web üzerinden alışveriş yapıyor. Bu oran bir önceki yıl daha düşük olarak gerçekleşmiş ve kullanıcıların yüzde 18.6'sı olarak gerçekleşmişti.

Alışveriş yapılan kategorilerde ise kıyafet ve spor malzemeleri ön sıralarda yer alıyor. 2011-Nisan ile 2012-Mart arası dönemde  internetten alışveriş yapan kullanıcıların;

% 44‘ü Kıyafet ve spor malzemesi, 
% 25.5‘i elektronik ürün,
% 21.2‘i ev eşyası, 
% 18.3‘ü gıda maddesi, 
% 17.4‘ü seyahat ürünü ve 
% 15.6‘si kitap, dergi gibi içerikleri satın almış.

İnternet alışverişinde yaşanan sorun yüzde 9
İnternet kullanıcılarının en büyük korkulardan biri yaşanacak olası bir sorun ile karşı karşıya kalmak. TÜİK’in verilerine göre internetten alışveriş yapan Türkiye’deki kullanıcıların %9.4‘u sorun yaşamış. En çok yaşanan sorunlar ise yanlış ve hasarlı ürünler olarak belirtiliyor.

Akıllı telefonlar 1. sırada
İnternete bağlanılan cihazlara göre akıllı telefonlar ilk sırada. Haber sitelerinin ziyaret trafiğinde Türkiye Avrupa birincisi olarak yer alıyor.

İnternet kullanımında kadın mı? Erkek mi?


TÜİK araştırmasında Bilgisayar ve İnternet kullanım oranlarının yaş ve cinsiyet oranlarına göre verileri de yer alıyor. 16-74 yaş aralığındaki erkeklerin oranı % 58.1 iken, kadınlarda % 38. Ve son olarak tüm kullanıcıların% 37.8’si interneti düzenli olarak kullanıyor.0 yorum:

Yorum Gönder

 
Top