2011 yılında, gerçekleşen çarpıcı ekonomik büyüme ve tüketici harcamasına bağlı olarak, hem uluslararası hem de yerel perakendecilerin pazara talebi oldukça kuvvetli gerçekleşmiştir.
2011’deki başlıca perakende organizasyonu, güçlü pazarlama yoluyla perakende aktivitesini yükseltme ve tüketiciye özellikli indirim fırsatları sağlamak amacıyla, Mart-Nisan aylarında
düzenlenen “Shopping Fest” olmuştur.

Konum, 2011 yılında da perakendecilerin genişleme planlarını etkileyen en önemli faktörlerden biri olmaya devam etmiştir. Hem önemli perakende pazarlarında, hem de ikincil şehirlerde, alışveriş eyleminin yanı sıra, çekim alanı haline gelen ve zaman geçirme alanları olarak da kullanılan, modern alışveriş merkezlerine olan perakendeci talebinin oldukça güçlü olduğu görülmüştür.

Avrupa’daki ekonomik yavaşlama, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki politik belirsizliğin de etkisiyle, Türkiye, perakendecilerin genişlemesi için en çekici pazarlardan biri haline gelmiştir.
Perakendeci talebinin artması ve yeni markaların Türkiye pazarına giriş yapmasıyla, pazarda zaten mevcut olan rekabet daha da güçlenmiştir. Rekabetteki bu artış, perakendecilerin, yeni konseptler oluşturmak ve çeşitli alışveriş platformlarında yer almak gibi yenilikçi fikirlere daha çok yoğunlaşmasına sebep olmuştur.

Online perakendecilik, 2011’de de agresif büyümesine devam etmiştir. Birçok perakendeci online mağazalar kurarken, birçoğu da “özel alışveriş” web sitelerinde yer almayı tercih etmiştir. 2020 yılında, dünyadaki perakende satışlarının %20’sinin online ortamda gerçekleşmesi beklenmekte olup, dünya ile orantılı olarak Türkiye’deki online perakende satışlarının da önemli oranda artacağı öngörülmektedir.

Hem perakendeci, hem de tüketici tarafında online alışverişe eğilimin artmasına bağlı olarak, web üzerinden “P2P” (kişilerden kişilere aracısız satış) satış ve açık arttırma yoluyla alışveriş ile “özel alışveriş” sitelerine olan ilginin kayda değer derecede artması beklenmektedir. Online perakendeciliğe olan ilgini artması ile lojistik çözümlerin ve nitelikli tesislerin gelişiminin de hızlanacağı düşünülmektedir.

Operasyonlarının bir bölümünü web üzerinden yürüten başlıca markalar arasında Koçtaş, Tekzen, Teknosa, Beymen, YKM, Bimeks, Migros ve Tchibo bulunmaktadır. Online mağazası bulunmayan, daha birçok küçük ölçekli marka ise atışlarının bir bölümünü Markafoni, Limango, BonVagon, 1V1Y, Morhipo ve Trendyol gibi “özel alışveriş” siteleri üzerinden gerçekleştirmektedir. Online perakendecilik alanındaki hızlı gelişim, küçük ölçekli perakendecilerin tüketiciye ulaşımını kolaylaştırmış ve pazardaki konumlarını güçlendirmiştir. Online perakendeciliğe olan ilgi, perakendeci ve tüketici ile sınırlı kalmamış, yatırımcı tarafında da artış göstermiştir.

Türkiye’nin 3. en büyük e-ticaret sitesi Markafoni’nin %70’i, 3. çeyrekte, MIH Allegro tarafından satın alınmıştır. E-ticaret şirketlerine olan yatırımcı ilgisinin önümüzdeki yıllarda ivmelenerek artacağı öngörülmektedir. Yüksek perakende performansı ve pazardaki genel olumlu bakışla birlikte, Pinkberry, Converse, Payless ve Virgin gibi birçok bilinirliği yüksek, uluslararası marka, pazara giriş yapmıştır. İstinye Park’ta lüks markalardan Marc by Marc Jacobs ve Micheal Kors ilk mağazalarını açmış; Chanel ve Hermes ise yeni mağazalarını hizmete sunmuştur. Ayrıca Fransız erkek giyim markası Zilli, Abdi İpekçi Caddesi’nde ilk mağazasını açmıştır.

Son olarak 4. çeyrekte, Victoria’s Secret ve Bath and Body Works City’s ve İstinye Park’ta yer alarak, Türkiye’deki perakende pazarına giriş yapmışlardır. 2011’de çeşitli gelir seviyelerinden geniş kitlelere hitap eden markalar agresif bir yayılma stratejisi izlemiştir. 2010 yılının dördüncü çeyreğinde pazara giriş yapan H&M, 2011’de 6 mağaza açarken, C&A’in büyümesi Ankara ve İstanbul’un yanı sıra, ikincil şehirlere de yoğunlaşarak devam etmiştir. Ayrıca ADL ve Mavi Jeans gibi yerli markalar, 2011’de hem ana perakende pazarlarında hem de ikincil şehirlerde, agresif büyüme stratejileri uygulamıştır.

Geniş kitlere hitap eden markaların yanı sıra, çocuk perakende sektörü gelişimi de 2011’de hız kazanmıştır. Bu sektördeki gelişimin orta vadede güçlü olacağı öngörülmektedir. Çocuk perakendeciliğindeki hızlı gelişim ve çocuk marklarına olan tüketici ilgisindeki artışa bağlı olarak, Jacadi ve Zippy gibi uluslararası markalar pazardaki yerlerini alarak, rekabeti arttırmıştır. Joker’in ise büyüme ve yayılma stratejisini geliştirme aşamasında olduğu bilinmektedir.

Baumaxx, IKEA, Darty, Metro Cash and Carry ve Koçtaş gibi ana mağazalar, 2011’de hem ana perakende pazarlarında, hem de ikincil şehirlerde hızla büyümeye devam eden markalar olmuştur. Rekabetin artmasıyla, perakendeciler arasında yenilikçi konseptler yoluyla öne çıkma eğilimi de artmıştır. Bu eğilimin gelecek yıllarda da artamaya devam edeceği ve yenilikçiliğin pazarda daha da öne çıkan önemli bir faktör haline geleceği tahmin edilmektedir.

Bu kapsamda, daha geniş konseptli mağazalarıyla T-Box ve Carrefour, yeni “gourmet” marketleriyle Tesco Kipa, hediyelik eşya ve dekorasyon ağırlıklı Zen Harmony mağazalarıyla Tekzen, Çarşı mağazalarını yeniden açmaya başlamasıyla Boyner ve Beymen Shu konseptiyle Beymen, bu eğilimi gösteren başlıca markalar arasında yer almıştır.

Türk markalarının genişleme eğilimi Türkiye ile sınırlı kalmayıp, yurtdışında da devam etmiştir. Özdilek, 2012 Olimpiyatları’nın düzenleneceği şehirde, Westfield Stratford City Alışveriş Merkezi’nde yeni mağazasını hizmete sunarken, ABD’nde 9 mağazası bulunan Sarar, Las Vegas’ta 10. mağazayı açma hazırlığında olduğunu duyurmuştur. Ayrıca marka ABD’nde büyümeye orta vadede devam edeceğini de açıklamıştır.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki politik belirsizliğe bağlı olarak, birçok marka büyüme planlarını yeniden şekillendirerek, Doğu Avrupa’ya yöneltmiştir. Bu kapsamda, LCW Arnavutluk ve Rusya’da mağaza açarken, Koton ise Arnavutluk’ta yeni bir mağaza açma hazırlığında olduğunu açıklamıştır. Orta vadede, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’ya olan talebin yeniden güçleneceği öngörülmektedir.

Perakende Arzı 2009-2010 periyodundaki yavaşlama sürecini takiben, 2011’de Türkiye perakende arzında kayda değer bir gelişim olmuştur. 2007-2008 yıllarında 950,000-1,000,000 m² aralığında gerçekleşen perakende arzı gelişimi, 2009-2010 periyodunda 800,000-850,000 m² aralığında gerçekleşmiştir. 2011 yılında ise, Türkiye’deki perakende arzı gelişimi önemli derecede artış göstermiş ve sunulan arz 41 alışveriş merkezinde 1,201,500 m² olarak kaydedilmiştir.

2011’de eklenen perakende arzı ile birlikte, ülkedeki toplam kiralanabilir alan (TKA) 302 alışveriş merkezinde 7,630,500 m² ‘ye ulaşmıştır. Raporun diğer bölümlerinde, mevcut alışveriş
merkezi arzının ana ve ikincil şehirlerdeki dağılımı daha detaylı olarak incelenmektedir.

Raporun grafiksel detayları için slayt geçişlerini yapınız.

Toplam Kiralanabilir alan (TKA)


Perakende Pazar Gelişimi

Başlamak için oku tıklayın.
0 yorum:

Yorum Gönder

 
Top