Tükiye'de tüm fiyat listelerinin yalandan yapılmış listeler olduğunu hemen herkes çok iyi bilir. Belkide ülkedeki fiyat listelerinin nerede ise tamamı balondur! Heleki bu liste bir türk firmasının ise kimseyi bu listeden satış yapıldığına inandıramazsınız. Zaten bir satıcıya bir fiyat sorduğunuzda "fiyat bu ama size şu fiyata olur!" şeklinde klişe bir dönüş ile karşılaşırsınız. Yani daha baştan zeminin kaypaklığı sizi güzel bir titretir de çaktırmazsınız.

Fiyat listeleri ve iskontolar türk ticari hayatının ne kadar inandırıcılıktan uzak olduğunun bir kanıtıdır. O nedenle midir bilinmez ama iyi laf çevirene senden iyi tüccar olur derler. Bu maharetmiş gibi toplumda ne yazık ki değer bulur.

Konu her türlü şekli ile tüketiciyi kandırma yada yanılma olunca da fiyatında, iskontonun da çeşitliği boy gösterir ticari hayatımızda. Fiyat listesi çeşitleri olarak kampanya listesi, yılbaşı listesi, emekli listesi v.s gibi pek çok liste ile karşılaşırken, iskontolarda taahhüt indirimi, esnaf indirimi, sezon indirimi gibi çeşitler boy gösterir. Kültürel zenginliğimiz sayesinde her yapılan iş için bir indirim icat etmişliğimiz mevcut.


Ticari dejenerasyonun dibine vurduğumuz için olsa gerek, kimse bu yapılan iskontaya da pek inanmaz. Tüm alışverişlerde mutlaka bir ikinci iskonto alımı için pazarlıklar yaşanır.

Toplum olarak çocuklarımıza miras bırakacağımız bu yalancı pazarlık sürecimiz ile ne kadar övünsek azdır! Çocuklarımıza doğru ticareti, dürüst alış verişi öğreteceğimiz yerde onları yalancı pazarlıklarla yetiştiriyoruz. Ticaret bir sırdır ama asla yalan değildir. Hele ki adam çarpmak hiç değildir. Ama başkalarına kazık atabilmeyi, zeka ölçüsü sayan ticari anlayışın uzun vade de başarılı olması da bence mümkün değildir.

Mutlu Gökdemir

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Top