Türkiye’nin ihracatını sırtlayan sektörlerden “Hazır Giyim” can çekiyor. İflaslar peşpeşe geliyor. Rodi Mood geçtiğimiz mart ayının sonuna doğru iflasın eşiğine gelmiş ancak erteleme talebi ile zaman kazanmıştı. Maalesef görüyoruz ki geçen süre, iflastan çıkış için yeterli olmamış. Şirket Avukatları 19 Aralık 2013 itibariyle de iflaslarını ilan ettiler.
Rodi Mood'un avukatları yine erteleme taleplerinin olacağını açıklasa da, esas itibariyle bir çok hazır giyim firmasının bu iflas akibetinden kurtulamayışlarına dikkat çekmek gerekiyor. Seven Hill, Wenice Kids, Berk, Uki ve Haan-Gar iflas etmiş diğer tekstil markaları.
Aslında konu sadece hazır giyim sektörü ile de sınırlı değil. İnşaat sektörü, gıda perakendesi gibi sektörler öncelikli olmak üzere hemen her sektörden önümüzdeki yıl bazı iflasların yaşanacağını tahmin etmek hiç zor değil.
Bankalar hükümetin emri ile kredileri sıkıyorlar ve bir çok şirket yetersiz olan kendi finansman döngüsünde yaşamak zorunda kalıyor. Şirketlerin kendi finansal döngüsündeki mevcut handikapların üstüne, kötü piyasa tahsilat performansı da eklenince konu çekilmez bir boyuta ulaşıyor. 

Finansal yönetim sadece paranın yönetimi olmaktan çoktan çıktı aslında. Artık finansman akışını doğru modelleyen o nedenle şirketin tüm dinamiklerini algılayan yöneticilere ihtiyaç duyuluyor. Kısaca eski enflasyon dönemi yöneticiliği ile bu işler kotarılamıyor.Türkiye enflasyon dönemi karı ile yaşamayı öğrenmiş yöneticilerine veda etmek zorunda. Artık zaman faaliyet karı yaratacak yöneticileri zorunlu kılıyor. Enflasyon dönemlerinin yüksek finansal getiri rahatlığı artık yok. 

Bugün artık hemen her şirket, kendi rakamlarına daha hakim ve kontrollü hareket etmek zorunda. Bütçe yapmayı bilmeyen bir şirketin eninde sonunda hazin akibeti yaşayabileceğini bilmesi gerekiyor. Ama.. değişim zor ve meşakkatli... ve maalesef patronların çoğu geçmiş dönem ile yeni dönem arasındaki bu farkı iyi ayırt edemiyorlar.

Kısacası yeni dönem zor ve sancılı olacak..  Yeni dönem yeni patronlar ve yeni yöneticiler doğuracak.


Mutlu Gökdemir

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Top