Türkiye'nin 2012 yılı nufüs piramidi Türkiye İstatistik Kurumu (TUIK) tarafından yayınlandı. Türkiye yıllardır genç nüfusu ile övünüyor. Kendisinin dinamik bir nüfus olduğu savını sürekli övünç kaynağı olarak öne çıkarıyor. Oysa bu bir sonuç. Yani isteyerek ve bilerek planlanmış ve yapılmış bir şey değil. Yada biz öyle biliyoruz. Eğer isteyerek ve planlayarak yapılmışsa birazdan yapacağım analize göre durum zaten daha vahim!!

Konuyu herhangi bir yere asılmadan soruyu şöyle sorarsak sanırım doğru bir başlangıç yapmış oluruz. Genç nüfusunun çokluğu ile övünen Türkiye'nin, nasıl oluyor da yaşlı nüfusu artmıyor? Bizim yaşlılarımıza ne oluyor? Bizimkiler ihtiyar delikanlı mı?! O yüzden de genç nüfus içinde gösteriyor olabilirler mi?! Elbetteki böyle bir şey mümkün değil. O zaman bu soruyu ciddi şekilde düşünmemiz gerekiyor. Bizim ihtiyar nüfusa ne oluyor? yada Genç nüfus neden hep genç kalmayı beceriyor?

Bunun akla yatkın iki yolu olabilir.

Ya yaşlı nüfus erken ölüyor..
Veya genç nüfus çok erken yaşta üremeye(!) başlıyor..
Yada her ikisi birden...

Aslında seçeneklerin ikisine de baktığımızda ülkemiz için övünülecek değerler taşımıyor. Hatta utanç kaynağı olarak bile tanımlanabilir. Ama biz işin bu tarafını nedense görmek istemiyoruz.

İlk seçenek yetişmiş insan gücüne, bilgili ve olgunlaşmış insanlarına sahip çıkamayan bir ülkeyi tarif ederken diğeri hesapsız kitapsız yaşayan bir gençliği tanımlıyor.

Genç nüfusa sahibiz evet bu doğru, ama bu maalesef övünülecek bir şey değil. Bizim yaşlılarımız uzaya gitmediğine göre genç nüfusumuzla övünmemiz bu konuda biraz tuhaflık olduğunu göstermiyor mu?
0 yorum:

Yorum Gönder

 
Top