Hiç dikkat ettiniz mi bilmem ama patronların büyük bir geneli çalışanı hangi seviye olursa olsun kapıyı vurmadan içeri girerler. İstisnaları var mutlaka ama maalesef çoğunluğu böyle. Onlar için sanki bu kural geçerli değilmiş gibidir. Adeta bu hak patronun en doğal hakkıdır. Nedense kimse de aksini düşünmez. (Konudaki kişiliği patron diye karakterize ettim ama büyük ölçekli şirketlerde üst amirde denebilir.)

Halbuki çalışanın odasına girerken kapıyı vurmak, bilgisayarına bakarken izin istemek çalışanın size olan saygısını artırıken işine aidiyetini de yükseltir.

İnsanlar çalıştıkları iş yerlerinde bir şekilde kendi kişisel alanlarını oluşturuyorlar. Örneğin masasının çekmesini, bilgisayarındaki bazı dosyaları, hatta çalışma odasını. Elbette tüm bunlar, çalışanlara işlerini yapmaları için tahsis edilmişlerdir ve kişiselleştirilmemelidir. Ama yinede çalışanın kullanımına sunulmuş bu imkanları, çalışanın mahremiyetini gözeterek kontrol etmek daha doğru bir davranış olmaz mıydı sizce de?

Çalışanlarına saygı ve değer vermenin altında bu ve benzer davranışlar var. Konuyu sadece ücret boyutu ile değerlendirip bitirmek yanlış olur diye düşünüyorum. Ben kişisel olarak insanlar arası ilişkide nezakete inananlardan biriyim. Hele ki bir iş yerinde nezaket yoksa bence hiç bir şeyin önemi de yok!!

Mutlu Gökdemir

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Top