İş yaşamının oyunlarına doğru açıdan bakabilirseniz ne kadar eğlenceli (!) olduklarını görebilirsiniz. Bu tarz oyunlarda ülkemizin dünya liginde en iyi seviye yer alan bir kaç ülkeden biri olduğunu biliyoruz. Hani olimpiyatları olsa kesin ilk 3 te yer alırız.

İş yaşamının oyunlarında ilk kural, öncelikle oyunun kuralarını iyi bilmenizdir. Yani yapacağınız işi bilmekten daha ziyade oyunun kurallarını öğrenmek çok daha önemlidir. Aksi taktirde, oyunda fazla tutunamama riski ile karşılaşabilirsiniz ve maalesef oyundan çabukcak atılabilirsiniz! Bu durumla düşmemek için yapılacak işi (bir boş zamanınızda!) öğrenseniz de olabilir.

Bir diğer ana kural da şu ki bu oyun tek bir oyundan ibaret değil, Yani oyun içinde oyundan oluşuyor. Ve maalesef hepsinin yöntem ve kurallarını da iyi biliyor olmanız gerekiyor. Elbet her oyunu en iyi şekli ile oynak mümkün olmayabilir ama iyi haber şu ki tüm oyunlarda tek bir amaç var "ne şekilde olursa olsun oyunda kal" kuralı asla değişmiyor. O nedenle bu kuralı asla unutmuyoruz. Dönem dönem içinizdeki insanın uyanıp humanist yanlarınız depreşsede bu duygunun çok üstünde durmayın yoksa sizin için oyun bitebilir!


İşte İş yaşamımızın muhteşem oyunları;

Adam Asmaca Oyunu
Genellikle asılacak adam ortamda yokken yapılır ve hemen her ikili veya üçlü oturumların vazgeçilmez oyunu sayılabilir. İlk hamle dar ağacını kurmakla başlar ve eğer kurulum gerçekleşti ise kesinlikle en az 15-20 kez kurbanın asılması ile sonlandırılır.

Konu değiştirmece
Bir üst amir yada konuya limon sıkacak birinin istemeden ortama dahil olması durumunda oynanan acil bir oyundur. Böyle bir durumda oyun, konuşmayı normal bir işin tam ortasından devam ettirmek şeklinde oynanır. Bu oyun biraz ustalık isteyen bir oyundur. Genellikle bitmeyen müzmin iş tartışmalarını bilmek avantaj sağlar. Acemilerle oynanmaz.

Alt Oymaca
Bu oyun her ortamda herkes tarafından oynanır ve ne zaman başlayacağı belli olmaz. Bazen oyunu üst amir bilerek başlatır. Genellikle nasıl başladığı bilinmeden oynanan bir oyundur. En zevkli ve en akıl isteyenidir. Ustaların oynayacağı cinsten bir oyundur. Acemiler oynasa da usta birinin kurbanını yücelterek altını oyması, maharet isteyen altın vuruş özelliği taşır.

Köşe Kapmaca
Bilenen klasik oyun şekline çok benzemekle beraber yine de bazı farklılıklar gösterir. Hemen herkesin tuttuğu köşeyi kaybetmemesi prensibine göre oynanan bir oyundur. Ama çoğu zaman üst amir tarafından tuttuğu şeyin bir köşe(!) olmadığı realitesi ile kişi oyundan atılır.

Yalama Yutmaca
Oyun aslında tamamen dil kuvvetine dayalı gibi görünse de zihinsel olarak hazır olmayanların becerebileceği bir oyun değildir. Kısacası her bünyenin kaldırabileceği bir oyun olmamasına rağmen her amirin astlarından görmek istediği bir oyun türüdür. Genellikle yüksek mevkii beklentisinde olanların çok iyi bilmesi gereken bir oyundur. Bu oyunu iyi oynayanların mutlaka netice aldıkları görülür.

Ego Yarıştırmaca
Genellikle iş yaşamında yatay hiyerarşide çok görülen bir oyundur. Burada esas olan her fırsatta karşı taraftan üstün olduğunuzu eşrafa göstermek şeklinde oynanır. Genellikle bilgi istemeyen lafazan ve pratik zekalıların çok severek oynadığı bir oyundur.

Elbette iş yaşamında oyun çeşitleri bunlarla sınırlı değil. Bu sadece aynı firma bünyesinde çalışanların oynadıkları oyunlara örnekler olarak öne çıkanlardı. Diğer oyunları başka bir yazımızda anlatmak ümidi ile...

Mutlu Gökdemir

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Top