HSBC bankasının hazırlayıp yayınladığı “Tüketici 2050” raporu açıklandı. Bu bazı çarpıcı gözlem ve analizleri ortaya koyuyor. Gelecek 40 yılda özellikle gelişmekte olan piyasalarda Orta sınıf nüfusun hızla artması nedeniyle ekonomik çehrenin tamamen değişeceği tahmin ediliyor. 

Rapora göre, hazır giyim, elektronik, turizm ve finansal hizmet sektörleri bu değişimden en olumlu etkilenen sektörler olacak. 2050 yılında en güçlü 30 ekonomi arasında yer alması beklenen 17 gelişmekte olan pazara odaklanan çalışmada, Türkiye de yer alıyor. 

HSBC’nin raporuna göre, gelişmekte olan ekonomilerde teknoloji kullanımının hızla yaygınlaşacağı orta sınıfın artan harcama gücü ile birlikte lüks tüketim için yapılan alışveriş harcamalarının artacağı tahmin ediliyor. Turizm, restoran, fast-food eğlence ve kültürel faaliyet sektörlerinin bu gelişmelerden en olumlu etkilenen sektörler olacak. Ayrıca, yüksek teknoloji ürünleri üreten sektörler de artan tüketimin keyfini sürecekler. 

Raporda, Türkiye’nin, 2030’lu yılların sonunda yüksek gelir grubu ülkeler arasına girmesi tahmin ediliyor. Buna göre, 2050 yılına yaklaşıldığında Türkiye nüfusunun tamamı orta ve yüksek gelir dilimi içinde yer alacak. Türkiye’nin, iletişim, restoran ve otel, boş zaman harcamalarına yönelik faaliyet gösteren sektörlerinde önemli fırsatların oluşacağının altı çizildi. 

Orta sınıf nüfusunun artmasının makro ekonomik etkilerinden birisi de küresel üretimin yapısında yaşanacağı belirtiliyor. Gelirlerin ve tüketici taleplerinin artması, gelişmekte olan ülkelerin ihracat ağırlıklı ve ağır sanayi odaklı büyüme yerine, hizmet sektörü odaklı büyümenin etkili olduğu bir model yaşanacak. Üretim makineleşirken, en büyük istihdamın olduğu sektör olarak hizmet sektörü öne çıkacak.

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Top