Makro ekonomik açıdan tüm şirketler büyümek, daha fazla tüketiciye ulaşmak, hatta pazarı ele geçirmek, lider olmak, yüksek karlar elde etmek gibi bencil, tek taraflı, egoist istekleri hatta hedefleri var. Bunu ekonomik rolü olarak son derece doğal veya olağan görüyor ve hatta bu düşüncesine saygı bekliyor. Kapitalist ekonominin icapları böyle.. Bunların hepsi bir rol!

Çalışanların egoizmleri veya çıkarları ile şirketlerin çıkarları güçlüden yana şekilleniyor tüm her şeyde olduğu gibi. Yani hangisi daha güçlü ise onun dediği oluyor. İnsanlığın kurduğu büyük düzen bu! 

Senaryo gereği kariyer yapmak, senaryo gereği para peşinde koşmak, senaryo gereği bir yarış içinde yaşamak. Gerçekte içimizdeki insanlık gereği böyle bir şey kabul edilemez ama tüm bunlar senaryo gereği olduğu için anlaşılabilir ve makul geliyor, yada gelmeli!

Tüm bunlar birer oyun sadece. Oyunun kuralı böyle. Yoksa böylesine insanlık dışı bir sistem nasıl olurda insanlığın kurduğu düzen olabilir ki! Bu sistemi insanlık kurmuş olamaz! Dinazorlardan devralmış olmalıyız mutlaka!

Cennet hayalide ne ki. Onlar ancak öbür dünyanın içinde olabilirler. Bu dünyada bunlar sadece birer hayalden ibaret. Umutlar başka bir dünya için!

Maalesef tüm insanlık bu büyük yalanın utancının ezikliğinde ömrünü tüketmek zorunda. Hepimiz insanlıktan nasibini alamamış canavar bir düzenin suçunu taşıyoruz. 

Mutlu Gökdemir0 yorum:

Yorum Gönder

 
Top