En güvenilir insan kaynakları sitelerinde bile sahte ilanlara maalesef rastlamak mümkün olabiliyor. İnsanların kişisel bilgilerini toplamak için çok kolay ve basit bir yöntem. 

Sadece internet üzerinden başvurularda değil, aynı zamanda insan kaynakları danışmanlığı yaptığını iddia eden firmalarda bu tür sahte ilan ile bilgi toplama yapabiliyorlar.

Bu tür ilanlara başvurmadan önce mutlaka dikkat edilmesi gereken noktalar var. 

Hazırladığınız özgeçmişinizin sizin hayat hikayenizi belgesi olduğunun önem ve farkında olmalısınız. Her yere yada her ilana başvuru göndermemelisiniz. 

Tanınmayan yada adı adresi belli olmayan aracı yada gizli ilanlara daha yakından bakmanız gerektiğini unutmamalısınız. Eğer gizli ilan ise aracı danışman firmanın gerçekten güvenilir olmasına dikkat etmelisiniz. 

İlanın detaylarına yakından bakmalısınız. Aranan adayın özelliklerinde çok genel kavramlar varsa ve yapılacak işin tarifi ve istenen adayın olması gereken profil tanımlarında yetersizlik yada çelişkili ayrıntılara dikkat etmelisiniz. 

iş görüşmesine kabul edilmiş olma aşamasında yapılacaklar ise daha önemli. Başvurunuzun kabul edilmesi heyecanına kapılıp ilave istenen diğer bilgileri verirken daha dikkatli olmak gerekiyor. Pasaport numarası, annenizin kızlık soyadı hiç bir şirketin aday görüşmesi aşamasında işine yarayacak bilgiler olmamalı. Buna ilave olarak mülakata çağırılan adaydan her ne şekilde olursa olsun ödeme yapılması şeklinde bir talep var ise kesinlikle yapmayınız. Mutlu Gökdemir

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Top