Eğer şirketin bilgisayarını kullanıyorsanız bilmelisiniz ki bilgisayarınızda yaptığınız her hareketten patronunuzun haberinin olma ihtimali çok kuvvetle muhtemeldir. Çünkü şirket bilgisayarları daha size teslim edilmeden şirketin güvenliği nedeni ile pek çok program yüklenir.

Gerek bilgisayarınızın çalınma riski ve gerekse virüs saldırılarının şirketin data sunucularına zarar verme ihtimali gibi nedenlerle bilgisayarınıza bir çok program yada programcık yükelenerek olası tehditlerden korunmaya çalışılır.

Her ne kadar dışarıdan gelebilecek saldırılar için bu tür programlar bilgisayarınıza kurulmuş olsa da kişisel verileriniz açısından en büyük tehdidi aslında siz yaşarsınız. Bilgisayarınızı zaman içerisinde kişisel verilerinizle doldurmaya başlarsınız. Kolay gelir ve kendinizi güvende hissedersiniz. Bu zaafiyete dikkat etmeli ve verilerinizi, kişisel bilgilerinizi korumalısınız. Çünkü sizin için en büyük tehdidin bir gün patronunuz olma ihtimalini unutmamalısınız.

Bilgisayarınızın outlook yada benzeri bir program üzerinden özel mail adresinizi tanımlayarak işlem yapmamalısınız. Özellikle maillerinizi web sitesi üzerinden alıp göndermeye dikkat etmelisiniz. Yani gmail, hotmail, yahoo gibi mail hesablarınızı ilgili web sitesi üzerinden yönetmenizde fayda var. Bilgisayarınızda bulunan mail programları (Outlook, outlook express, thunderbird v.b) üzerinden özel mail adreslerinize erişim yapmayı tercih etmelisiniz.


Mutlu Gökdemir

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Top