Dünya’nın en büyük perakendecilerinin gelirleri toplamda %5 artarak 4 trilyon doları aştı.

Deloitte, STORES Media işbirliğiyle hazırladığı ‘Perakendenin Küresel Güçleri 2013’ raporunu yayınladı. Rapora göre, dünyanın en büyük 250 perakendecisi 2011 mali yılında 4 trilyon dolarlık satış yaparak, küresel ekonomideki istikrarsızlıklara rağmen önceki döneme göre %5 büyüme gerçekleştirildi.

Dünyanın en büyük 250 perakendecinin elde ettiği gelirlerin yaklaşık olarak %10’una sahipolan firma ise ABD’li Wal-Mart. Ayrıca Wal-Mart’ın Güney Afrika’daki Massmart şirketini satın alarak, son on yılın en büyük yatırımını da gerçekleştirmiş oldu.

En hızlı büyüyen pazarlarlar

En hızlı büyüyen 50 perakende şirketi listesinin başını Avustralya çekerken, Rusya ve ABD’den iki, Güney Afrika, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri’nden birer şirket yer alıyor. Türkiye’den ise BİM, en hızlı büyüyen perakende şirketleri arasında 10’uncu, toplam sıralamada ise 186’ncı sırada bulunuyor. Geçen yıl BİM’den sonra sıralamada bulunan Migros ise bu sene listede yer almıyor.

Diğer taraftan rapora göre, dünyanın önde gelen 250 perakendecisi arasında, piyasa değerinin sermaye yenileme maliyetine oranının (Tobin Q’su) en yüksek olduğu şirket BİM olarak gösteriliyor. BİM %6,49’luk oranıyla, H&M, Inditex,  Apple ve Amazon gibi dünya devlerini geçmiş oluyor.


0 yorum:

Yorum Gönder

 
Top