Açık şarküteri reyonlarını çok seviyoruz. Bu reyondan ürünü tadarak hatta reyon görevlileri ile sohbet ederek almaya bayılıyoruz. Ama bu reyonlar tüketici için inanılmaz riskleri aslında bünyesinde barındırıyor farkında değiliz.

Yasalarımız gereği gıda ürünlerinin hepsinde son kullanma tarihi olmak zorundadır. Ve Ürünlerin ambalajları üzerindeki tarihler ürünler ambalajından açılana kadardır. Ambalajı açıldıktan sonra o ürün bir an evvel tüketilmelidir. Açık veya dökme satılan ürünlerin üretim tarihi, ürünlerin ambalajları açıldığında ilgili reyon yönetimi tarafından maalesef yapılmıyor. Çünkü ambalajı açılan ürünlerin reyonda satışa açıldığı anda çok hızlıca tüketilmesi gerekiyor.

Açık yada dökme ürün satılan reyonlarında daha önce ambalajlı olarak satışa sunulduğu halde son kullanma tarihi dolduğu için ambalajından çıkarılarak bu reyonlarda satıldığı aklımıza getirirsek aldığımız riskin ne kadar çok olduğunu anlamaya başlarız.

Elektrik masraflarının çok gelmesi gerekçesi ile geceleri soğutucularını kapatan satış noktaları var. Bu tür davranışların bakteri üretimi için biçilmiş kaftan olduğunu unutmamalıyız. Ayrıca saklama ve muhafaza koşullarının da son derece önemli olduğunu unutmamamız gerekiyor. Ambalajsız veya dökme satılan ürünlerin hava ile olan teması nedeni ile bakteri yapılarının çok hızlı geliştiğini aklımızdan çıkarmayalım.


Mutlu Gökdemir

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Top