Nedir bu Süpermarket, Hipermarket, Discount karmaşası?

Hatta yetmezmiş gibi Grossmarket, Dragstore ve Mikro market tiplerinide ilave edersek olayı daha da karmaşık hale getirmiş oluruz. Aslına Cash & Carry denen bir tür daha var ama onu Gross market içinde değerlendireceğiz çünkü grosmarkete göre tek farkı, kredi kartlı satış yapılmaması esasına dayanmaktadır. Yani bu tip marketlerde tüm alışverişler "Nakit" yapılır.

Peki O zaman yeniden konu başlığımıza dönersek "nedir bu ayırımlardaki temel prensip ya da ilkeler?" Sektörün içinden ya da dışından pek çok insanın kafasındaki bu soruyu net olarak cevaplamaya çalışalım. Aslında yasal bir dayanak olmadığı için küçük bir bakkal bile kendisine süpermarket ismi koyabiliyor.  Konu bu yönüyle büyük bir boşlukta duruyor. Çünkü isteyen istediğini kendine yakıştırıp tabelasına yazdırabiliyor. Mutlaka yasal düzenlemeye ihtiyaç var. 
Bu ayırımların nasıl yapıldığını daha doğru anlayabilmek için bazı parametrelere bakılması gerekiyor.Bunlar arasında 3(üç) temel metrik gösterge öne çıkıyor.
           1.       m2 büyüklüğü,
           2.       Satılan ürün çeşit sayısı,
           3.       Ürün kategori ağırlığı

Bu üç göstergenin hepsine birden bakılarak bir market tipinin belirlenmesi gerekiyor.  Yani sadece tek parametre ile tanımlama yapılması yanlış tanımla sonucunu doğuruyor.

Şimdi bu üç parametre ışığında market tiplerini aşağıdaki tablodan daha net bir şekilde görelim.m2 BüyülüğüÜrün Çeşit SayısıÜrün Kategori Ağırlığı

Asgari
Azami
Asgari
Azami


Hipermarket

1.500 m2
2.500 m2 ve üzeri

25.000

150.000

Tüm Kategoriler

Gross Market

m2 Bazı yok

40.000

150.000
Tüm Kategoriler ama Esnaf ve/veya Profesyonellere satış.

Süpermarket

400 m2

1.500 m2

8.000

15.000

FMCG(*) ve Gıda Ağırlıklı

Discount Market

250 m2

1.000 m2

400

1.500
Markasız, FMCG ve Gıda ürünleri ağırlıklı

Dragstore

250 m2

800 m2

400

800

Sağlık ürünleri ağırlıklı

Micro Market

200 m2

500 m2

300

600

Gıda Ağırlıklı
(*) FMCG: İngilizcesi “Fast Moving Consumer Goods” diye tabir edilen ifadenin baş harflarinden oluşuyor ve türkçesi “Hızlı Tüketim Ürünleri” anlamına geliyor.

Discount Market kavramı açıklamak ta fayda görüyorum. Discount türkçede İndirim anlamına gelmektedir.  Kavramı tamamıyla türkçeleştirdiğimizde “İndirim Marketi” anlamına geliyor. Peki gerçekte öyle mi? yoksa bu bir yanıltmaca mı?

Markalı ürünlerin, markasızlara göre pahalı olması beklenen bir durumdur. Mukayese aynı markanın farklı tip market kategorisine göre fiyat oluşturması esasını gerektirir ki bu ilgili ürün markası için hiçte mantıklı bir satış politikası olmayacaktır. Ucuzluk markasız ürünler kategorisinde satılan ürünlerden elde edilebilir ki buna rağmen fiyat politikasına göre market tipi belirlenmesi yine de mantıklı değildir. Kısaca market tiplerinde fiyat referans alınamaz. Bir market bugün ucuz sattığı bir ürünü dün rakibine göre pahalı satmış olabilir. Serbest piyasa ekonomisinde bunların olacağı göz önünde tutulursa “Fiyat” doğru bir referans noktası değildir.


1 yorum:

  1. Hocam ... ben bir yer satın almayı düşünüyorum Almanyada..
    Dükkan büyüklüğü 375 m2 depo olarak belki 20 m2 sini kullanabilirim yada bodrum katını depo yaparım.. 375 m2 olması dükkana süpermarket demek için engel mi ? Ürün çeşitleri çok olacak ne kadar olur bilemem. Merak ettiğim dükkan büyüklüğü 15 m2 eksik olması süpermarket demek için engel mi değil mi...

    YanıtlaSil

 
Top