Türkiye'de nedense sadece karizma konusuna çok önem verilir de, bilgi, akıl, analitiklik, demokratiklik gibi değerlerin üzerinde pek durulmaz. Bu kavramlar özendirilmez.

Peki gerçekte nedir bu karizma dedikleri? Tanım olarak "Kişisel Etkileyicilik" diyebiliriz. 

Türk filmlerinin en karizmatik aktörlerin bu karizmalarını nasıl sağladıklarına baktığımızda ilk olarak can alıcı bakışların öne çıktığını görüyoruz. 

"Karizma" = "Etkili bakış"

ama sadece bu kadar değil. Buna birde etkili bir ses tonlaması gerekiyor. Birazda abartılı davranışlar işte karizmatik profilin özellikleri.

Konu iş dünyasına geldiğinde karizmatik yönetici olma hevesinin, maalesef bilgili, çalışkan yönetici profilinin önünde yer aldığını söyleyebiliriz. 

Belkide günümüzde çoğu yöneticinin karizmatik yöneticilikten anladıklarının, koçluk etmek yada bulunduğu pozisyonun temsil yanını abartarak işin tamamen bu olduğunu zannetmeleridir. Ve elbette karizmatik yöneticinin hitabet yada etkili konuşma özelliği şablonu tamamlayn en önemli faktörler gibi sayılmalarıdır. 

Güzel konuşma ve hitabet elbette önemli ama veciz sözlerle şirket temsiliyetine bir yere kadar değer katılabilir ama iş yönetimine çok fayda sağlanamayacaktır. 

Günümüz dünyasında Türkiye'nin gerçekten yön ve yöntem gösteren, bilgili, insanın duygusal alt yapısından anlayan, ekibinin yetenek ve kapasitesine göre strateji geliştiren yöneticilere ihtiyacı olduğu aşikardır. Derinliği olmayan ve bireysel olarak kendini öne çıkaran yönetici tipi artık gerilerde kalmalıdır. Şimdi ekibin bir parçası ve kişisel özellikleri ve bilgisi ile işe katkı sağlayan yöneticiler öne çıkmalıdır.

Mutlu Gökdemir

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Top