İş yaşamında detaylar çoğaldıkça yönetim zorlaşıyor ve önceliklerde değişikliğe uğruyor. Ve bazen ne yazık ki küçük detaylarda harcanan zamanlar, olmazsa olmaz detaylara harcanacak zamanlardan çaldığı için olası kayıplar ciddi canlar yakabiliyor. Sonunda bir gün geliyor ki “Nerede hata yaptık?” sorusunun pişmanlığında kahrolabiliyorsunuz. Ya da bu ihtimali gözden kaçırmamak gerekiyor.


 Bir profesyonel çalışan iseniz, yönetimin hangi katmanında olursanız olun ajandanızdaki önceliği iyi yönetemiyorsanız, amiriniz yada patronunuz mutlu olmuyor ve sizin üzerinizi çizebiliyor.  En tepe yönetici olsanız bile o zamanda gemiyi limana getirememiş oluyorsunuz ve kariyerinizi ciddi sekteye uğratıyorsunuz.

Sorunu çözmek ya da detaylarda boğulup kalmamak için sorulması gereken sorular var. Hangi iş olursa olsun mutlaka bir sıralama yapmanız ve öncelik belirlemeniz gerekiyor. Eskiden ajanda tutan insanlara “Aferin” denirken şimdi o safahatı geçtiğimizi ve artık ajanda tutmanın olmazsa olmazlar listesine girdiğini biliyoruz. Artık ajanda tutmayan yöneticiye kötü gözle bakılıyor ve hiçte haksız değil. Ama mesele ajandayı tutmaktan değil, o ajandaya yazılan işlerin önceliğini doğru belirlemekten geçiyor.

Konuyla alakalı olarak terminolojide çok farklı anlatımlar ya da programlar olsa da benim Somut, işe yarar hemen kullanabilecek bir çözüm  diye gördüğüm ve kendi kullandığım, takip ettiğim pratik uygulamam aşağıdaki şekilde olmuştur.
İşlerinizi mutlaka doğru kategorize etmekle başlamalısınız. İlk önce işlerin ya da görevlerin nasıl oluştuğuna bakmanız gerekiyor. Dört (4) ana grupta toplanabilir.

   Bunlar;
           1.      Talimat Görevler
             Patron ya da üstlerinizin vermiş olduğu görevler
           2.      Rutin görevler,
             İşinizin akışı içinde yapılması zorunlu görevler
           3.      Aksaklık giderici görevler,
             İşin akışını tıkayan yapılması zorunlu görevler
           4.      İş geliştirici görevler.
             Daha iyiye ulaşmak için yapılması gereken görevler
Bunların yanına mutlaka terminini (bitiş zamanı) koymanızı öneriyorum. O da şöyle tasniflenebilir.
1.      Acil
Hemen yapılacaklar
2.      Süreli
Belirli bir zaman içinde yapılacaklar


Tablo şu hale gelmiş oluyor.

Görev Tipleri

Acil

Süreli
Talimat Görevler


Rutin Görevler


Aksaklık Giderici Görevler


İş Geliştirici GörevlerAcil bir görev iş geliştirici bir görev olamaz. Aksaklık giderici bir görev ise süreli bir görev değil acil bir görevdir.

Büyük resmi kaçırmadan ajandaya yazılan her işin esas amacını unutmamak, ilk öncelik olması gereken prensip olarak ortaya çıkıyor.


Mutlu Gökdemir

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Top